Козак Олег Несторович

Українська
Вчене звання: 

 Загальна інформація

     Козак Олег Несторович народився 22 серпня 1944 року в селі Радча Тисменецького району Івано-Франківської області в сім’ї службовців. Після закінчення середньої школи № 2 міста Івано-Франківська та служби у рядах радянської армії 1968 року вступив до Львівського політехнічного інституту. Після закінчення навчального закладу за спеціальністю «Архітектура» отримав скерування до «Держбуду України» на посаду архітектора – керівника архітектурно-конструкторської групи Івано-Франківської філії «Діпромісту». 
    Архітектурна діяльність Олега Несторовича протягом всього творчого шляху мала глибоке проникнення у традицію архітектури Прикарпаття, базувалася на досягненнях народної та етнічної культури регіону. Авторські проекти цього архітектора впізнавані, оскільки мають яскраво виражений національний характер, стилізовані й відповідають сучасним вимогам. До них належать проекти торгового комплексу і житлової забудови села Дзвиняч Богородчанського району, районної лікарні на 500 ліжок у місті Калуші, піонерського табору-пансіонату на 280–196 місць в урочищі «Пожежа» в місті Долині, дитячого садка «Лісова казка», обласної лікарні (в районі «Пасічна») та стадіону «Рух» у місті Івано-Франківську.
    З 1982 року Олег Несторович Козак – член Спілки архітекторів України, учасник міських, обласних художніх виставок та республіканських конкурсів по забудові міст та сіл. Співавтор інтер’єрів адміністративного будинку обласної та міської рад народних депутатів по вулиці Грушевського, «Будинку молодіжної творчості» по вулиці Незалежності в обласному центрі.
    З 1989 року О. Н. Козак – директор творчої архітектурно-проектної майстерні «Івано-Франківськархпроект», де під його керівництвом об’єднались кращі архітектори, конструктори і технологи Прикарпаття, котрі запроектували десятки об’єктів соціального призначення: школи, клуби, дитячі садки, будинки відпочинку та об’єкти промислового призначення.
    Олег Несторович є одним із засновників Прикарпатської школи сакральної архітектури, яка отримала нове життя після довгого періоду забуття. Він автор церков у селах Слобідка, Камінна, Шепарівці, в в смт. Делятині.
    Також Олег Несторович є автором проекту Меморіального комплексу «Дем’янів Лаз»музею визвольних змагань ім. Степана Бандери у с. Старий Угринів.
    З 1992 – 2001 рр. – автор проекту реконструкції історичного центру міста Івано-Франківська (площа Ринокмайдан ШептицькогоВічевий майданвулиця Незалежності), реконструкція церкви у с. Радча Тисменицького району.
    З 2001 – 2004 рр. – автор проекту церкви Преображення Господнього (район «Пасічна»)церкви Юди Тадея (район «Каскад»), церква Різдва Пресвятої Богородиці на вулиці Чорновола, Адміністративного будинку Івано-Франківської Єпархії УГКЦ по вул. Чорновола,7 в м. Івано-Франківську. 
    У 2002 році О. Н. Козак – «Лауреат обласної премії імені Ярослава Лукавецького в галузі образотворчого мистецтва і архітектури» (№ 02 від 27.06.2002 р.).
    За творчі архітектурні, художні проекти Козак Олег Несторович неодноразово нагороджувався преміями, грамотами міської і обласної державної адміністрації м. Івано-Франківська.
    З 2005 року працює старшим викладачем кафедри архітектурного проектування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, доцент кафедри містобудування університету права ім. Короля Данила.
    Якщо детальніше зупинитися на діяльності пана Козака, то слід зауважити що ще з перших днів незалежності України Олег Несторович активно взявся за відновлення, збереження та фіксацію пам’яток архітектури. Завдяки його графічним та живописним етюдам сьогодні маємо унікальну галерею автентичної архітектури України. Його особиста емоційна зосередженість і зацікавленість духовною спадщиною в естетичному сприйнятті зумовлює потребу глибокого переосмислення нашого минулого, потребу зберегти набуте для майбутніх поколінь.
    Мистецькі твори Олега Козака ніби відкривають перед нами і відомі, однак не переосмислені картини нашого щодення. З кожного пейзажу віє любов’ю та ніжністю, кожна травинка чи пагорб мають власні риси та душу, кожна архітектурна споруда — свою історію та долю. Його мистецтво створює умови для діалогічного спілкування. Художник, з одного боку, підпорядковує сприйняття глядача своєму авторському задуму, а з другого — виявляє особливе довір’я до співрозмовника, залишаючи простір для осмислення й самостійної інтерпретації художнього твору. Глибокий реалізм полотен жодним чином не гальмує нашу творчу уяву, навпаки, краще відчуваємо дух епохи, красу природи та велич архітектури. Наша співучасть у прекрасному світі мистецтва, подарованому Олегом Несторовичем, своєрідно одухотворює і твір, і нас. У результаті активного сприйняття художнього смислу мобілізовуються внутрішні резерви естетичного мислення, здобувається новий досвід конструктивного вираження емоцій, естетичної оцінки явищ.
    Така роль естетичних моментів у формуванні загальнотворчої культури, сприйняття і мислення вимагає більшої уваги до естетичних здібностей особистостей, їхнього функціонування і вдосконалення.
вул     Випробування людських сердець гармонією, що здійснюється мистецтвом Олега Козака, є важливою спонукою до зосередження думок і почуттів, волі й пристрастей творчої особистості на встановлення певних закономірностей. І це тим помітніше, чим відчутніший потяг самого творця до подолання невпорядкованості, досягнення гармонійної врівноваженості. Такі відчуття виникають у глядача, коли перед очима пролітають століття, які залишилися в історії завдяки архітектурним пам’яткам, що віртуозно змальовані художником. Чимало з них збережеться в людській пам’яті лише завдяки світлинам, художнім описам та картинам.
    На жаль, певна частина намальованих Козаком унікальних будівель та комплексів на сьогодні частково чи повністю втрачена, зруйнована природою та людьми. Вони залишаться в історії завдяки рисункам художника і можливо, в майбутньому завдяки їм будуть відновлені.
    Чудові пейзажі Олега Козака вишукані простотою та гармонійною єдністю. Його акварелі чисті та свіжі, як сама природа. Високорозвинуті естетичні здібності, органічно поєднуючи гостроту бачення, культуру мислення й емоційну чутливість, забезпечують внутрішній синтез опорних творчих властивостей художника і його мистецького твору. Звичні буденні краєвиди автор подає урочисто й піднесено, що заставляє по-новому бачити навколишній світ, рідну землю. Кожне дерево чи квітка, змальовані впевненою рукою художника, знайшли своє особливе місце на полотні, вони доповнюють архітектурне середовище, створюючи особливий емоційний мікроклімат.
    Користуючись критерієм естетичної міри, архітектор виявляє потенційні гармонійні зв’язки й співвідношення, надає розрізненим враженням цілісної структури, що відбиває найістотніше в безмежній різноманітності навколишнього світу.
    Адже, щоб творити за законами краси, відповідно до вимог доцільної довершеності, необхідно володіти розвинутим чуттям міри, цілісним сприйняттям, умінням творчо скористатися естетичними критеріями, якими так досконало володіє архітектор та художник Олег Несторович Козак.
    Ласкаво просимо всіх бажаючих відвідати виставку робіт пана О. Н. Козака, представлену в фойє науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ.

Навчальна робота. Викладає курси:

  • Основи містобудування

Реалізовані проекти:

Подяки, грамоти та дипломи Олега Несторовича Козака

Графічні та живописні етюди Олега Несторовича Козака

 

Мистецькі твори Олега Несторовича Козака

Пейзажі Олега Несторовича Козака