Як ми можемо допомогти Землі?

22 квітня відзначають найглобальніше свято на Планеті - День Землі! його підтримує Організація Обʼєднаних Націй та відзначають у 192 країнах.

Цьогоріч День Землі відзначають 50-й раз, тому тема свята знакова – кліматичні зміни. Не дивлячись на те, що наразі увага планети прикута до боротьби з пандемією, зміни клімату залишаються не менш важливою проблемою для майбутнього людства. Тому організатори Дня Землі сподіваються, що в 2020 свято стане історичним моментом, який підтримає ще більшу кількість людей, щоб подолати кліматичну кризу і в майбутньому обходитися мінімальним викидом вуглецю в атмосферу.

Близькою є ця тема і для Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.  Адже в університеті реалізовують проєкти, спрямовані на боротьбу зі зміною клімату. Серед останніх, які активно впроваджуються, варто виокремити міжнародний проєкт «Транскордонна мережа енергетично сталих університетів» (Net4SENERGY), який реалізовують з жовтня 2019 року. Цей проєкт націлений, в першу чергу, на те, щоб навчити провідні університети транскордонного регіону HUSKROUA ефективно управляти енергетичними ресурсами на інституційному рівні задля подолання змін клімату.

В цьому контексті також варто додати, що ІФНТУНГ уже давно просуває принципи сталого розвитку в освітні програми, а науковці університету виступають експертами у цій галузі. Так, активно йде робота над підвищенням відповідності вищої технічної освіти в Україні до викликів, які пов’язані з сучасним і майбутнім трансформуванням промисловості задля забезпечення сталого розвитку та стабілізації клімату. Близько трьох років назад, в рамках проєкту HETES, в ІФНТУНГ відкрили Центр сталого розвитку та Лабораторію відновлювальних джерел енергії. Діяльність Центру спрямована на демонстрацію можливостей відновлювальної енергетики та визначення ефективного використання енергії. За цей час Центр став потужним чинником зміни мислення та поведінки жителів міста у напрямі сталого розвитку. Також на базі ІФНТУНГ створено Наукове містечко «Нова Енергія», яке навчає дітей та молодь енергоефективності та сталому розвитку.

Зараз контроль зміни клімату нам видається складною справою. Проте весь існуючий досвід свідчить, що це можливо. Й коли нові енергетичні системи почнуть впроваджуватись й розвиватись, це відбуватиметься дуже швидко.

Бережімо майбутнє нашої Планети разом! І пам’ятаймо: людина й природа – взаємозалежні!

Довідково. Перша і найбільша акція у рамках Дня Землі пройшла у 1970 році в США 22 квітня. 20 мільйонів американців — в той час 10% від загальної чисельності населення Сполучених Штатів — вийшли на вулиці і в парки, протестуючи проти погіршення стану навколишнього середовища. До 1990 року День Землі став глобальним, мобілізувавши 200 мільйонів чоловік в 141 країні і піднявши проблеми навколишнього середовища на світовій арені. День Землі дав величезний імпульс зусиллям по утилізації відходів в усьому світі і допоміг підготувати ґрунт для саміту Землі ООН 1992 року в Ріо-де-Жанейро. В наші дні День Землі - один з найбільших заходів в світі. Його відзначають понад мільярд людей в різних країнах.

Українська