На думку фахівця ІФНТУНГ: українська в епіцентрі мовного урагану

У 2021 році на сайті – нова рубрика «З точки зору фахівця ІФНТУНГ», в якій актуальні та дражливі питання сьогодення коментуватимуть компетентні у цих галузях науковці та фахівці ІФНТУНГ. Оґрунтовані пояснення та фахові пропозиції допомагатимуть у просвітницькій роботі серед громадян та у вирішенні інших проблем, що стоять на часі.

Сьогодні говоримо про Солов’їну, яку  знову штормить. Від 16 січня 2021 року набули чинності окремі норми (стаття 30) закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Нововведення торкаються кожного українця, який користується будь-якими послугами чи купує будь-які товари: усі надавачі послуг зобов'язані обслуговувати та надавати інформацію в Україні українською мовою. Для когось, здається, ця норма як грім з ясного неба. Соцмережі вирують, клекочуть, закипають, сперечаються: від категоричного за – до категоричного проти, від інтелігентних коментарів – до лайки.

На радіо та телебаченні українська мова, мабуть, на другому місці після газових тарифів. Чому в Україні склалась така ситуація? Як на це реагувати? Чого варто боятись? Про це в інтерв’ю ОТБ «Галичина», в авторські програмі Ольги Бабій «За філіжанкою кави» говорить завідувачка кафедри філології та перекладу ІФНТУНГ, проф. Оксана Когут. Вчена розповідає про підґрунтя та методи цькування української мови в недалекому минулому навіть в наукових колах, про проблеми іншомовних запозичень, які паразитують в рекламі та молодіжному слензі, та про те, що на зміну зросійщенню може прийти засилля англіцизмів. Але для чого переповідати інтерв’ю? Дивіться самі! І розставляйте для себе у мовному питанні всі крапки над «і»!

Українська