Завтра - у твоїх руках!

Пандемія СОVID-19 боляче вдарила по світовій економіці. Українська – не виняток: потерпає бізнес, задіяні в ньому наймані працівники, не всім вдається зберегти роботу… А в критичній ситуації, як відомо, є два шляхи – можна спасувати перед обставинами або змінити власний підхід до ситуації, на яку вплинути неможливо. Другий варіант, звісно, потребує мобілізації всього потенціалу людини. І добре, якщо поруч буде мудрий наставник, який допоможе його розкрити…

Саме з такою метою – заохотити прикарпатців до реалізації їхніх кращих здібностей – в Центрі розвитку підприємництва «Бізнес-Інкубатор» Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу розпочали безкоштовний навчальний курс для жінок «Успіх в бізнесі-2020». Власне, тут уже не вперше готують франківчанок до заснування й ведення підприємницької діяльності: в минулорічному проєкті взяли участь понад 40 мешканок обласного центру, і він мав величезний  успіх та широкий відгук у громаді. Адже місто кровно зацікавлене в розвитку підприємництва, створенні нових робочих місць, а відтак – в економічному зростанні.

Тож цьогорічний курс «Успіху в бізнесі» знову активно підтримало управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Саме завдяки співпраці з владою міста, її фінансовій підтримці, у 2020 р. учасницями курсу стали 35 жінок, для яких тепер відкривається реальна можливість змінити своє життя на краще й відчути міцний економічний ґрунт під ногами.

Координатор проєкту, завідувачка кафедри прикладної економіки Інституту економіки та менеджменту ІФНТУНГ Уляна Бережницька, розповідає:

-В цьому курсі ми врахували всі побажання випускниць проєкту 2019 р. Він складається із шести блоків - організація сталого розвитку бізнесу від бізнес-ідеї до бізнес-плану, аналіз ринку й маркетинговий план, фінансування бізнесу та формування перспектив розвитку, юридичні та організаційні аспекти започаткування власної справи, бухгалтерський облік та оподаткування й психологія підприємця. До слова, останній – то наша родзинка, якої більше ніде не знайдете. Робота психолога виявилась надзвичайно потрібною для наших минулорічних учасниць, тож ми навіть збільшили кількість годин саме на роботу із цим фахівцем. На психологічних тренінгах люди усвідомлюють, що, започатковуючи бізнес, треба бути готовими йти на ризик , зважуватися на самозайнятість…

Цей курс – «дитя» кафедри прикладної економіки, яка почала працювати в реформованому складі з 2018 р., коли ми й впровадили проект. Тренерами, лекторами виступають саме викладачі цієї кафедри, а також кафедри фінансів, обліку та оподаткування, підприємництва та маркетингу. Ми пропонуємо кожній учасниці тематику, з якою вона працює  як у форматі викладення інформації, так і практичної консультації.

Керівництво ІФНТУНГ, на базі якого розвивається проєкт, високо оцінює здобутки його організаторів – Уляни Богданівни Бережницької та завідувачки ЦРП «Бізнес-Інкубатор» Оксани Петрівни Самборської, які забезпечують високий рівень викладання на курсах, відтак – щоразу підтверджують репутацію університету як потужного освітнього центру. Перший проректор університету Олег Миколайович Мандрик зазначає, що проєкт для жіноцтва -  це тільки частина широкої діяльності «Бізнес-Інкубатора»:

-Тут постійно кипить робота: проводяться курси з комп’ютерної грамотності та іноземних мов для людей похилого віку, з основ програмування – для учасників АТО… Ну, а аналогів «Успіху в бізнесі» взагалі немає, хоча підготовка фахівців за економічними спеціальностями  ведеться й в інших університетах. Слухачки дуже задоволені! Вони пишуть випускові роботи, які вже є частиною їхнього майбутнього успіху. В подальшому все залежить тільки від них. Вони не лише можуть тут консультуватися, але й вступити до магістратури чи здобути в Інституті післядипломної освіти ІФНТУНГ другу вищу освіту, якщо їх цікавить маркетинг, фінанси, економіка, облік і оподаткування. Зараз у нас відкрита нова освітня програма – «Міжнародна економіка», яка – переконаний – також матиме попит. Університет надзвичайно гордий, що все це відбувається саме на нашій базі.

Впродовж всієї історії функціонування ІФНТУНГ ми підготували понад 60 тис. фахівців, але когорта учасників курсів «Бізнес-Інкубатора», підвищення кваліфікації через ІПО також велика. Багато наших випускників складають добру славу університету, й ми дуже пишаємося ними. Одного з них – Руслана Романовича Марцінківа – зараз маємо нагоду вітати з повторним обранням міським головою м.Івано-Франківська. Обласну державну адміністрацію також очолює наш випускник – Віталій Васильович Федорів. А Роман Мирославович Шеремета , який свого часу навчався в ІФНТУНГ за напрямом «Економіка підприємства», зараз є доцентом Школи менеджменту ім. Везерхеда Університету Кейс Вестерн Резерв (США), науковим співробітником Економічного наукового інституту Університету ім. Чепмена та був названий в рейтингу «Forbes» одним із двох найкращих українських економістів світу.

Alma mater  дійсно, як турботлива мати, стежить за життєвим поступом своїх дітей. Та й вони її не забувають: на відкриття чергових курсів проєкту «Успіх в бізнесі-2020» особисто завітав мер міста Р. Р. Марцінків. В умовах карантину навчання в «Бізнес-Інкубаторі» відбувається онлайн, тож він привітав жінок у режимі відеоконференції й побажав їм отримати нові навички та згенерувати нові ідеї, бо саме вони – безцінні для самореалізації; висловив переконання, що навчання надихне учасниць курсу на подальший розвиток та подякував рідному університету й кафедрі прикладної економіки за ту працю, якою вони долучаються до розвитку громади. Це особливо важливо в період пандемії:

-Сьогодні людям треба виживати, можливо, міняти галузь своєї роботи, враховуючи те, що така ситуація з COVID-19 триватиме щонайменше 2 – 2,5 року, тому треба якось перепрофільовуватися, займатися бізнесом, підприємництвом. Загалом у нашому місті – найвищий показник кількості підприємців на тисячу населення в Західній Україні. Але важливо, щоб жінки могли знайти себе, щоб отримали поштовх до розвитку, бо в нинішньому непростому світі потрібні нові можливості – створювати робочі місця, заробляти кошти для себе та своїх сімей. Тим часом статистика свідчить, що жінки менш затребувані на ринку праці, особливо це стосується категорій «молодь» і «50+», а це створює соціальну напругу. Така суспільна деформація є проблемою, тож важливо акцентувати на цьому свою роботу. В мене, наприклад, незабаром буде дві заступниці – жінки. Вважаю, вони більш відповідальні.

Втім, в «Бізнес-Інкубаторі» вже замислюються над скасуванням гендерних обмежень, адже сюди дедалі частіше звертаються чоловіки, які також прагнуть змінити сферу своєї діяльності й «піти в самостійне плавання». Однак наразі фокус уваги – на жінках. У перший, ознайомчий день курсу вони поділилися з його організаторами своїми мріями, розповіли, чому зважилися на крок у напрямку самозайнятості. Чат рясніє різними історіями:

-Десять років пропрацювала у «ПриватБанку». На початку карантину звільнилась. Бачу себе у власному бізнесі, але не можу знайти потрібну нішу.

-…Зараз перебуваю у відпустці по догляду за дитиною, тому все більше й більше почала задумуватись над зміною роду діяльності… Є кілька ідей, але ще нема достатньої мотивації, так би мовити, не вистачає чарівного копняка, щоб все таки почати реалізовувати.

-…За спеціальністю –  економіст-маркетолог. Але виховую трьох діток і не мала змоги працювати,  дещо дискваліфікувалась. Діти підросли, й хочу почати свою справу.

І кожна з учасниць онлайн-зустрічі прагне успіху, найяскравіше визначення якому дала одна із слухачок курсу:

-Успіх – це сукупність і матеріальних, і нематеріальних задоволень, котрі приходять до людини після власних напрацювань та вкладень у вигляді праці та грошей. І важливо похвалити себе за це й вмотивуватися цим, щоб рухатися далі.

А «далі» - точно буде!

Міський голова м.Івано-Франківська Р.Р.Марцінків вітає учасниць курсу в режимі відеоконференції     

 

Українська