В університеті відкрили пам’ятну дошку відомому науковцю Генріху Штамбергеру!

«Чуйна людина, видатний вчений і прекрасний педагог!», - саме такими теплими словами згадують сьогодні відомого науковця, доктора технічних наук, першого завідувача кафедри інформаційно-вимірювальної техніки і промислової електроніки, заслуженого винахідника та лауреата виставок досягнень науки і техніки, професора Генріха Штамбергера.

Цьогоріч, в травні, виповнилося 100 років від дня народження цієї знакової для університету особистості. І 4 грудня колеги, рідні, однодумці, учні зібрались біля 3 корпусу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (вул. Шопена, 1), щоб відкрити меморіальну дошку на честь Генріха Абрамовича Штамбергера.

Науковець народився 7 травня 1919 року в м. Тарнів Краківського воєводства (Польща). В 1938 році закінчив гімназію в м. Закопане, згодом працював у м. Львові. З 1941 по 1943 роки був учасником Другої світової війни, на якій зазнав важкого поранення й довго лікувався. В м. Івано-Франківськ Генріх Абрамович переїхав із сім’єю у 1968 році, а через рік почав працювати в ІФНТУНГ на кафедрі автоматизації виробничих процесів. В 1970 році, за ініціативою науковця, була створена кафедра інформаційно-вимірювальної техніки та промислової електроніки, яку ж він й очолив. За короткий проміжок час кафедра стала справжнім осередком наукових досліджень і розробки інформаційно-вимірювальних та обчислювальних систем для нафтової і газової промисловості. Завдяки науковій наполегливості та невтомній праці Генріха Штамбергера кафедра зайняла провідні позиції серед усіх аналогічних структур у нафтових закладах вищої освіти. Зараз це кафедра інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем (ІТТС).

Про здобутки професора в цій царині науки, на думку його колег, можна говорити годинами: «Здобутки вченого – це 6 монографій, які написані за його безпосередньої участі; учні (під його керівництвом захистили кандидатські дисертації більше 20 аспірантів); понад 200 наукових праць; 45 авторських свідоцтв та винаходи. Генріх Абрамович був членом низки методичних комісій з інформаційно-вимірювальної техніки при міністерствах освіти СРСР та України. Велику наукову й науково-методичну роботу вміло поєднував із педагогічною діяльністю. Його любили та поважали. Це особистість, з якою, без перебільшень, пов’язана ціла епоха в розвитку нафтогазової освіти на Прикарпатті», - каже завідувач кафедри ІТТС Леонід Заміховський.

Теплими словами і з вдячністю згадує професора ректор університету Євстахій Крижанівський: «Генріха Абрамовича я пам’ятаю ще з молодих років. Коли він очолив кафедру я навчався на 2 курсі. Це дуже цікава й непересічна особистість. В свій час Генріх Абрамович навчав студентів найефективнішим методам засвоєння інформації, якими я послуговуюсь і до цього часу. Серед інших науковців його вирізняла неабияка наукова ерудиція й відчуття нового. Він легко вмів визначити головний напрям досліджень».

Донька Генріха Штамбергера Олена Ільїна, котра також була присутня на відкритті пам’ятної дошки, розповіла, що роки праці в ІФНТУНГ її батько вважав найкращими.

Зараз на честь відомого науковця названа лабораторія автоматизованих систем керування і промислових телекомунікацій «Phoenix Contact» кафедри інформаційно-телекомунікаційних технологій і систем.

 

Українська