«Техноекобезпека Карпат»: в ІФНТУНГ відкриють Центр колективного користування науковим обладнанням

19 листопада 2019 року вийшов наказ Міністерства освіти і науки України «Про створення центрів колективного користування науковим обладнанням» (ЦККНО), відповідно до якого в українських закладах вищої освіти цьогоріч відкриють ще сім таких центрів. Ідея їх створення полягає в тому, щоб сконцентрувати в одному місці найкраще сучасне наукове обладнання за певним напрямом. І щоб потім доступ до цього обладнання мали не тільки працівники того закладу, на базі якого працює центр, а й взагалі науковці з різних університетів, наукових установ.

Один із таких ЦККНО - «Техноекобезпека Карпат» функціонуватиме в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Проєкт цього Центру презентував на засіданні Міністерства освіти і науки проректор з наукової роботи, професор Ігор Чудик. Обґрунтовуючи доцільність створення ЦККНО «Техноекобезпека Карпат» на базі ІФНТУНГ, Ігор Іванович відзначив: «Питання техноекобезпеки Карпат сьогодні знаходиться пріоритетах керівництва держави. Виконання Указу Президента «Про розвиток українських Карпат» та реалізація Державної програми розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 рр. потребує системного науково обґрунтованого підходу з усестороннім врахуванням унікальних природних особливостей регіону, його географічного розташування, стратегічного значення для розвитку економіки України».

Щоб створити такий Центр в ІФНТУНГ є весь необхідний потенціал. Сьогодні університет є визнаним у світі навчально-науковим центром, який виконує наукові дослідження з напрямів «Технічні науки» та «Природничо-математичні науки» у шести навчально-наукових інститутах, які станом на 2018 р. об’єднують 37 кафедр (19 наукових шкіл, технічний комітет стандартизації ТК 146, 15 оснащених науково-дослідницьких лабораторій, в яких працює 77 докторів наук, 329 кандидатів наук, з яких 22 лауреати Державних премій. Також в університеті є геологічний музей, єдиний в Європі науковий полігон з п’яти нафтових свердловин.

Впродовж 2014-2018 рр. за вказаними вище науковими напрямами виконано 6 фундаментальних НДР на суму близько 4,5 млн. грн., 9 прикладних НДР – на понад 6,2 млн. грн. та 1 експериментальна розробка на 668 тис. грн. за рахунок коштів загального фонду держаного бюджету. Окрім того, укладено 4 міжнародні грантові наукові проєкти на суму понад 7,9 млн. грн. За рахунок коштів спеціального фонду виконано понад 310 науково-технічних робіт та надано науково-технічних послуг замовникам на суму понад 20 млн. грн.

За результатами проведених досліджень за цей період опубліковано понад 3800 наукових праць, зокрема: 2180 статей у фахових виданнях України, з них понад 490 у закордонних фахових виданнях з імпакт-фактором, видано 98 монографій (27 закордонних), більше 570 підручників, навчальних посібників, практикумів, словників, тощо.

Головною концепцією існування Центру є сталий інноваційний розвиток Карпатського транскордонного регіону шляхом раціонального спільного використання унікального наукоємного обладнання підрозділами Засновників та зацікавленими сторонніми установами.

Основними стратегічними напрямами діяльності Центру стануть:

• постійні моніторингові дослідження екологічних, гідрогеологічних, екзогенних і ендогенних процесів, пов’язаних з функціонуванням стратегічно важливих об’єктів критичної інфраструктури регіону;
  • дослідження з раціонального, безпечного використання наявного фонду ліквідованих та недіючих свердловин, об'єктів критичної інфраструктури на енергетичну та цивільну безпеку країни;
  • дослідження геологічної будови, гідрогеології та енергетичних ресурсів Українських Карпат;
  • дослідження процесів перебігу деградабельності об’єктів критичної інфраструктури та розроблення методів і засобів для забезпечення їх експлуатаційної надійності; технологічних процесів матеріалів і обладнання для видобування вуглеводнів у складних гірничо-геологічних умовах;
  • розроблення методів і засобів для спорудження та експлуатації об’єктів альтернативної енергетики;
  • розроблення інтелектуальних систем для безпечної експлуатації об’єктів енергетичної інфраструктури;
  • дослідження біологічного різноманіття Карпатського єврорегіону за умови довготривалого техногенного впливу об’єктів енергетичної та хімічної інфраструктур;
  • дослідження щодо впливу процесів спорудження і довготривалої експлуатації об’єктів критичної інфраструктури на реакції функціональних систем біологічних організмів та розробки технологій збереження здоров`я людини;
  • дослідження впливу об’єктів критичної інфраструктури, розташованих в екочутливих зонах регіону транскордонної співпраці на соціогуманітарні аспекти поведінки урбанізованих територій.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ ЦККНО «Техноекобезпека Карпат»