«Вступити на цю спеціальність – це щастя!»

Саме так вважає студентка першого курсу освітньої програми «Інженерія відновлюваної енергетики» Юлія Григораш.  Ще б пак! Адже хто зі студентів не мріє навчатись і практикуватись в лабораторіях світового рівня з викладачами-практиками провідних українських і європейських університетів, брати участь у міжнародних проєктах і, зрештою, здобути професію майбутнього?!

Така можливість є в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. 10 листопада, у Всесвітній день науки, відбулась презентація першої в Україні освітньої програми бакалаврського рівня вищої освіти «Інженерія відновлюваної енергетики», яка реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ).  

Світова практика нині віддає перевагу підвищенню енергоефективності й використанню енергії з відновлюваних джерел. Така тенденція змінює не лише технології виробництва енергії, але й кадрові потреби в енергетичному секторі.  «Ми уже зараз маємо величезний запит від працедавців на наших майбутніх випускників за цією спеціальністю. Це пов’язано зі збільшенням кількості об’єктів відновлюваної енергетики в України, яке, в свою чергу, потребує фахівців належного рівня,   розповідає гарант освітньої програми, проректор ІФНТУНГ Максим Карпаш. – І ми маємо можливість підготувати таких спеціалістів! В нас є прилади, які використовуються в багатьох галузях, а в деяких – ще навіть не використовуються. Наприклад, в нас є установка по водню, де ми можемо його виробити і показати як він використовується. В наших лабораторіях зібрані справді найкращі зразки установок, які ми тільки змогли знайти. Тому, випускники нашої програми вийдуть з університету уже готовими фахівцями з максимальною практичною підготовкою».

Для навчання й практики студентів освітньої програми «Інженерія відновлюваної енергетики» в університеті відкрили сучасні лабораторії й аудиторії. Це стало можливим завдяки гранту від USAID Проєкту енергетичної безпеки. «Від  Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) на цей проєкт університет отримав понад два мільйони гривень. 80% коштів витратили на обладнання для лабораторії, а також на програмне забезпечення. По рівню технічного забезпечення, по рівню кадрового та програмного забезпечення, по рівню співпраці з працедавцями – то в нас, без перебільшень, найкраща  лабораторія в Україні для підготовки фахівців такого профілю. Також  у  нас багато партнерів за кордоном, з якими в нас будуть академічні обміни, тому сміливо можна вважати цю лабораторію й світового рівня», - додає Максим Карпаш.

Ректор ІФНТУНГ, академік НАН України Євстахій Крижанівський переконаний, що відновлювана інженерія важлива не лише для університету, а й для держави на світу: «За останні сто років кількість населення Землі зросла вчетверо, а споживання енергії на душу населення зросло в тридцять разів. Причому, це енергія переважно з вуглецевих джерел. Нині ми ведемо мову про прогресивний поступ без шкоди для наступних поколінь, тому прагнемо декарбонізації, а з цією метою - заміни джерел енергії на відновлювані. Цією освітньою програмою ми розпочинаємо системну підготовку фахівців у цій сфері».

Відзначимо, що досі таких спеціалістів в Україні ніхто не готував. У вересні 2020 року навчання розпочали шість перших студентів, відібраних з-поміж 22 претендентів. Деякі серед них склали ЗНО з найвищим балом - 200.

Привітали сьогодні студентів також перший проректор, професор Олег Мандрик, спеціалістка з гендерних питань USAID Проєкту енергетичної безпеки Юлія Галустян, керівник Екологічного Бюро УГКЦ, доктор Володимир Шеремета, начальник управління інвестиційної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Ігор Попадюк, директор Інституту інформаційних технологій, професор Ігор Лютак та інші.

Всім учасникам конференції презентували сьогодні також комп’ютерний клас зі спеціалізованим ліцензійним програмним забезпеченням, навчальне обладнання для гідроенергетики, біоенергетики, геліоколекторну станцію, вітрогенератор, набір для демонстрації можливостей водневої енергетики, які стали можливими завдяки гранту від USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Довідково. USAID Проєкт енергетичної безпеки працює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством для підвищення енергетичної безпеки України, трансформації енергетичного сектору країни у сучасний, орієнтований на ринок та інтегрований з ЄС фактор зростання. Мета Проєкту - посилення енергетичної безпеки України через паралельні інвестиції у сектори електроенергії, газу, централізованого теплопостачання та відновлюваної енергії. Дізнатися про Проєкт більше можна на сайті Проєкту https://energysecurityua.org та офіційній сторінці Проєкту у Facebook - https://www.facebook.com/usaidesp/

Українська