В університеті дискутували про економічну доцільність видобування нафти і газу

Ефективна діяльність держави, спрямована на максимальну незалежність від імпорту енергоносіїв, є необхідною умовою для її успішного розвитку, це стосується і України. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, як єдиний ЗВО нафтогазового профілю, уже тривалий час працює над вирішенням цієї проблеми. Адже, на переконання ректора ІФНТУНГ, академіка НАНУ Євстахія Крижанівського в Україні на сьогодні є реальна можливість суттєвого збільшення власного видобутку нафти і газу: «Серед основних джерел енергії частка природного газу разом з нафтою в структурі кінцевого споживання залишається найбільшою і переважною більшістю  за роки незалежності України перевищує 50%. І якщо проаналізувати співвідношення між видобутими та спожитими енергоносіями, то це може свідчити про актуальність проблеми збільшення обсягів власного видобутку нафти і газу. Однак, успіху в цій справі можна досягти тільки тоді, коли відповідні рішення будуть прийматись крізь призму результатів економічного аналізу».

З огляду на актуальну проблему сьогодення та маючи значні наукові доробки в цій галузі, в ІФНТУНГ відбувся круглий стіл щодо обґрунтування економічної доцільності видобування власних нафти і газу. Участь в заході взяли: ректор університету Євстахій Крижанівський, відомий економіст, директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Гейць, проректор з науково-педагогічної роботи ІФНТУНГ Ліліана Гораль, перший проректор Хмельницького національного університету Михайло Войнаренко, представник ТОВ «Діскавері-Бурове обладнання» Наталія Амосова та професорсько-викладацький склад університету.

Основну доповідь «Обґрунтування економічної доцільності збільшення видобутку власних нафти і газу в Україні» озвучила присутнім проректор ІФНТУНГ, професор Ліліана Гораль. На основі економічного оцінювання ресурсної бази у нафтогазовидобуванні, науковець озвучила актуальність проблеми: «Як відомо, доведені запаси природного газу в Україні 2018 року оцінені в 1,1 трлн м3. Наша країна - друга після Норвегії і щороку видобуває менше 2% своїх газових запасів. За такого рівня вилучення власних покладів нам їх має вистачити на 54 роки. За цим показником самозабезпеченості Україна посідає перше місце в Європі, де середнє значення складає 12 років. Це ще раз доводить, що Україна має видобувати найбільше власного газу та здатна це робити у кілька разів інтенсивніше завдяки залученню у галузь більших інвестицій та новітніх технологій». Ліліана Тарасівна у своїй доповіді також наголосила, що на шляху втілення бажання збільшення видобутку енергоносіїв стоїть багато перешкод, для подолання яких недостатньо окремих організаційних можливостей й наукових досліджень, потрібно об’єднати зусилля як університетів, так і підприємств та органів влади: «Для спільної реалізації наукових інтересів, їх комерціалізації та максимальної ефективності впровадження на основі кожного Центру, базуючись на єдності інтересів, пропонується створити добровільне громадське формування зі статусом юридичної особи. Адже сучасні умови провадження діяльності в ЗВО свідчать про те, що один заклад може мати здобутки у сфері комерціалізації наукових результатів, однак уже недостатньо функціонування в рамках окремих розрізних суб’єктів, тому ефективна діяльність та отримання прибутків залежить від співпраці з іншими академічними установами й університетами, що здійснюють пов’язану діяльність у відповідній сфері».

На переконання науковців університету, щоб успішно працювати в умовах ринкової конкуренції та реалізовувати значні фінансово-промислові проекти, потрібно створити господарські товариств та об’єднання за принципом реалізації на основі певних спільних економічних інтересів з метою поєднання виробничої, науково-технічної, комерційної діяльності для централізації управлінських координаційних функцій.

Окрема увага при розгляді проблеми була зосереджена на аналізі впливу нафтогазовидобувної галузі на машинобудування в Україні. Так, станом на сьогодні в нашій державі є достатня кількість машинобудівних підприємств - понад 70.

В рамках круглого столу представник ТОВ «Діскавері-Бурове обладнання» Наталія Амосова розповіла про діяльність та потужності підприємства, а також підкреслила можливість забезпечення нафтогазової галузі України відповідними установками.

За підсумком жвавої дискусії про економічну доцільність видобування нафти і газу, академік НАНУ Валерій Михайлович Геєць спільно з науковцями ІФНТУНГ окреслили подальший чіткий план спільних дій в напрямку вирішення озвученої проблематики. За словами відомого економіста, круглий стіл та питання, які піднімались, а також конкретні кроки щодо розв’язання проблеми – це хороший старт до її вирішення на загальнодержавному рівні.

Українська