У Верховній Раді України

9 червня 2015 року у Верховній Раді України відбулись Комітетські слухання на тему «Перспективи та шляхи нарощування видобутку вітчизняних нафти та газу для підвищення енергетичної безпеки України».

Одним із активних ініціаторів цих слухань, що проходили на засіданні Комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, був ректор ІФНТУНГ, академік НАН України Євстахій Іванович Крижанівський.

У слуханнях взяли участь народні депутати України – члени Комітету, керівники та представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України, Міністерства освіти і науки України, ІФНТУНГ, НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укртрансгаз», ПАТ «Укрнафта», Американської торгово-промислової палати України, Українського центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова, Інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України, Інституту геологічних наук НАН України, Державної служби геології та надр України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона та інших установ і організацій.

У своєму вступному слові голова Комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Мартиненко М. В. охарактеризував сучасний стан розвитку НГК та окреслив основні напрямки його реформування.

"Наш захід носить академічно-прикладний характер. Чи не вперше половина учасників слухань є представниками науки та освіти. Це свідчить про те, що гармонійний розвиток галузі повинен відбуватися за активної взаємодії практиків, законодавців і науковців. Лише тоді буде гарантовано успіх. А нафтогазова галузь забезпечує енергетичну незалежність держави",- наголосив голова Комітету. 

Він також зазначив, що, за прогнозами міжнародних інформаційно-аналітичних агенцій, загальносвітова тенденція збільшення використання вуглеводнів продовжиться до 2030-2050 років, а для України нарощування їхнього видобутку є ключовим питанням енергетичної безпеки держави.

З основною доповіддю на Комітетських слуханнях виступив ректор ІФНТУНГ, академік НАН України Євстахій Крижанівський. У своїх аналітичних матеріалах він охарактеризував стан розвитку вітчизняної нафтогазової науки і освіти, переконливо довів, що НГК України має значний потенціал розвитку, зокрема через масштабне впровадження технологій глибокого та надглибокого буріння, використання потенціалу малих родовищ вуглеводнів, реанімування ліквідованих та виведених з експлуатації свердловин, освоєння шельфу Чорного і Азовського морів.

Заступник Міністра освіти і науки України Стріха М. В. у своєму виступі розповів про науково-технічне забезпечення нафтогазової галузі.

В роботі Комітетських слухань взяли участь від ІФНТУНГ:

Крижанівський Євстахій Іванович – ректор ІФНТУНГ, академік НАН України, д.т.н., професор;

Карпаш Олег Михайлович ­– проректор з наукової роботи, д.т.н., професор;

Дзьоба Олег Григорович – проректор з науково-педагогічної роботи, д.е.н., професор;

Грудз Володимир Ярославович – завідувач кафедри спорудження та ремонту газонафтопроводів і газонафтосховищ,  д.т.н., професор;

Середюк Марія Дмитрівна – завідувач кафедри транспорту та зберігання нафти  і газу, д.т.н., професор;

Чудик Ігор Іванович – завідувач кафедри буріння нафтових і газових свердловин, д.т.н., професор;

Тершак Богдан Андрійович – доцент кафедри буріння нафтових і газових свердловин, к.т.н., доцент;

Кунцяк Ярослав Васильович – професор кафедри буріння нафтових і газових свердловин, д.т.н., професор;

Кунцяк Роман Ярославович – доцент кафедри буріння нафтових і газових свердловин, к.т.н.;

Білека Олександр Анатолійович ­ – доцент кафедри буріння нафтових і газових свердловин;

Кондрат Олександр Романович – професор кафедри розробки і експлуатації нафтових і газових родовищ, д.т.н.;

Купер Іван Миколайович – доцент кафедри розробки і експлуатації нафтових і газових родовищ, к.т.н., доцент;

Говдяк Роман Михайлович – професор кафедри спорудження та ремонту газонафтопроводів та газонафтосховищ, д.т.н., професор;

Хомин Володимир Романович – завідувач кафедри теоретичних основ геології та екології, д.т.н.;

Мончак Лев Савович – доцент кафедри геології та розвідки нафтових і газових родовищ;

Гораль Ліліана Тарасівна – директор інституту економіки та управління в нафтогазовому комплексі, д.е.н., професор;

Витвицький Ярослав Степанович ­– професор кафедри економіки підприємства, д.е.н., професор;

Карпаш Максим Олегович – директор інституту нафтогазової енергетики і екології, д.т.н., професор;

Мазур Мирослав Павлович – директор інженерно-екологічного інституту, к.ф-м.н., доцент.

Науковці ІФНТУНГ ознайомили учасників слухань з результатами наукових досліджень, націлених на нарощування видобутку вітчизняних нафти та газу для підвищення енергетичної безпеки України.

Учасники слухань акцентували увагу, зокрема, на тому, що нафтогазова галузь являє собою важливу складову частину паливно-енергетичного комплексу України, яка забезпечує пошук, розвідку та розробку родовищ нафти і газу, транспортування, переробку, зберігання і реалізацію нафти, газу, продуктів їх переробки.

На думку виступаючих, основними резервами інноваційного розвитку нафтогазового комплексу є:

нарощування обсягів власного нафтогазовидобутку на основі сучасних технологій шляхом масштабного залучення у розробку малодебітних свердловин, малих родовищ, освоєння перспективних нафтогазових покладів на значних глибинах, розробки шельфових родовищ, залучення у розробку вуглеводневих ресурсів з нетрадиційних резервуарів;

підвищення ефективності експлуатації газотранспортної та нафтотранспортної систем України за умов неповного їх завантаження;

масштабне впровадження енергоощадних та енергоефективних технологій;

нормативне, технічне,  технологічне та кадрове забезпечення нафтогазового комплексу;

удосконалення законодавчого регулювання у сфері ліцензування, рентних платежів, взаємовідносин освітніх, наукових та виробничих установ та організацій;

раціональне вирішення соціально-економічних проблем галузі;

удосконалення організаційно-економічного механізму забезпечення сталого розвитку нафтогазової енергетики на інноваційній основі.

За результатами слухань було напрацьовано ряд рекомендацій та пропозицій для Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, Міністерства освіти і науки України.

На Комітетських слуханнях у ВР України: голова Комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Микола Мартиненко та ректор ІФНТУНГ, академік НАН України Євстахій Крижанівський У Президії (зліва направо): ректор ІФНТУНГ, академік НАН України Євстахій Крижанівський, голова Комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Микола Мартиненко, заступник Міністра освіти і науки України Максим Стріха Учасники Комітетських слухань у ВР України Учасники Комітетських слухань у ВР України Учасники Комітетських слухань у ВР України Учасники Комітетських слухань у ВР України

МАТЕРІАЛИ КОМІТЕТСЬКИХ СЛУХАНЬ НА ТЕМУ: "ПЕРСПЕКТИВИ ТА ШЛЯХИ НАРОЩУВАННЯ ВИДОБУТКУ ВІТЧИЗНЯНИХ НАФТИ ТА ГАЗУ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ"

 

Українська