Науковці інституту економіки та управління ІФНТУНГ проаналізували потенціал залучення іноземних інвестицій у малі міста Західної України

В умовах глобалізації розвиток національної економіки будь-якої країни світу залежить від здатності ефективно використовувати не тільки внутрішні, але й глобальні ресурси та фактори виробництва. Міжнародне інвестування відіграє при цьому важливу роль, адже сприяє впровадженню нових технологій, використанню передового зарубіжного досвіду, розвитку малого і середнього бізнесу, створенню в країні  нових робочих місць, вирішенню нагальних соціальних проблем та ін.

На сьогоднішній день проблема  інвестування є однією з ключових для України. Науковці інституту економіки та управління ІФНТУНГ провели дослідження у сфері потенціалу залучення іноземних інвестицій у малі міста Західної України, де ефективним може бути створення виробництва з використанням місцевих природних ресурсів, а також розвиток мережі оздоровчих курортно-туристичних комплексів.

Науковці провели опитування серед представників місцевих адміністрацій 45 міст Західної України з чисельністю 10-50 тисяч населення.  Запитання, запропоновані в розробленій анкеті, стосувались вивчення: 1) сукупності умов для підготовки території для іноземного інвестора; 2) стану адміністративного обслуговування бізнесу в місті; 3) взаємодії міської влади з підприємницькими організаціями та інституціями, які підтримують розвиток бізнесу.

Результати проведеного дослідження свідчать, що малі міста Західної України налаштовані на діяльність, направлену на залучення інвестицій, а саме: тією чи іншою мірою розвивають бізнесову інфраструктуру, намагаються формувати діловий клімат, співпрацювати з бізнесом, удосконалюють роботу веб-сайтів, займаються промоцією, налагоджують діалог із закордонними партнерами.

Однак, дослідження допомогло визначити й недоліки, що стоять на перепоні до залучення коштів іноземних інвесторів. По-перше, всі малі міста України, у порівнянні з великими (обласними центрами), відповідно до українського законодавства, мають значно менші власні повноваження та бюджети розвитку. По-друге, у них ускладнений доступ до представництв центральних органів виконавчої влади на місцях (управління земельних ресурсів, управління юстиції тощо), які задіяні у процесі оформлення інвестицій. По-третє, малі міста Західної України, у зв’язку із високою щільністю населення та близькістю розташування населених пунктів мають мало землі, придатної для промисловості.

Найбільшою перешкодою для залучення іноземних інвестицій в міста України є національне законодавство. Високий рівень централізації влади та слабкість місцевого самоврядування обмежують самостійність міст. Діюча в Україні система формування бюджету міст (особливо малих) практично не пов'язана із економікою міста. Основна частина податкових надходжень від бізнесу осідає у бюджеті держави і повертається містам лише на виконання делегованих державою повноважень. Закріплені власні повноваження за містами (особливо у малих містах) не підтримуються можливістю місцевих бюджетів розвитку.

Висновки результатів дослідження науковців інституту економіки та управління ІФНТУНГ були покладені в основу розробки навчального прикладного курсу «Школа залучення інвестицій для органів місцевої влади малих міст». Навчання проводять польські фахівці із залученням українських експертів у рамках проекту, що виконується Малопольським Інститутом територіального самоврядування та адміністрації FRDL MISTiA (Краків) для малих міст Західної України.

 

 

Українська