2. Події

1. Проєкт «Відновлення енергії з твердих побутових відходів з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні» (EnyMSW) в дії!

На початку грудня 2019 року координатор проєкту EnyMSW від Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, проректор з науково-педагогічної роботи Максим Карпаш взяв участь у першій робочій зустрічі партнерів, яка відбулась в Північному університетському центрі в Байа-Маре Технічного університету Клуж-Напока (Румунія).
 
В рамках зустрічі партнери розглянули зміст, кількісні показники та показники успішності виконання проєкту; обговорили низку нагальних питань, які стосуються впровадження проєкту, зокрема: планування виконання проєкту, фінансові та технічні особливості реалізації спільних заходів проєкту, питання звітності та видимості.
 
- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/news/enymsw
 
 
2. Перші кроки реалізації проєкту EnyMSW.

Відповідно до плану проєкту EnyMSW у м. Пряшів (Словаччина) відбувся перший воркшоп, організований Технічним університетом в Кошице.

В роботі воркшопу взяли участь представники проєктних груп з університетів-партнерів: Технічного університету Клуж-Напока, Університетський центр в Байа-Маре (координатор), Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Технічного університету в Кошице. Робочу групу проєкту від ІФНТУНГ представляла доцент кафедри екології Теодозія Яцишин. До роботи семінару також були запрошені стейкхолдери.

Так, професіонали трьох престижних університетів зібрались на воркшопі, щоб обговорити перші кроки реалізації проєкту EnyMSW. У фокусі уваги було обговорення передового досвіду поводження з твердими побутовими відходами, структури програмного додатку «Електронна платформа моніторингу» для управління даними щодо адміністрування ТПВ та методами дослідження в «Маломасштабній системі термічної обробки твердих побутових відходів». Сторони також погодили наступні кроки реалізації проєкту.

- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/news/enymsw

Публікація у facebook

3. Проєкт EnyMSW: науковці активно працюють над підвищенням енергоефективності у транскордонному регіон

 Протягом січня 2020 року члени проєктної групи від ІФНТУНГ активно працюють над відбором проб ТПВ для здійснення аналізу термічної обробки. Так, протягом декількох днів експерти уже відібрали 5 проб відходів по 10 кг кожна. Відбір матеріалу для лабораторного дослідження здійснювався зі свіжих відходів, перевантажених з ущільнювача на поверхню сміттєзвалища. Відходи сортувалися за наступними категоріями: папір та картон, ПЕТ, ПЕ, ПВХ, ПП, ПС, інші пластмаси, скло, сталь, чавун, алюміній, дерево, текстиль, біовідходи тощо. Сортування кожного виду матеріалу проводилось у чисті мішки з відповідним написом: «Папір», «Текстиль», «Садові обрізки», «Пластик», «Харчові відходи», «Шкіра і гума», «Інше». В результаті, фахівцями відібрано 5 зразків твердих відходів по 6 кг, з яких по 5 кг з кожної проби будуть транспортовані в Байа-Маре для термічної обробки. Там експерименти будуть проводитись у відповідній лабораторії, яка обладнана маломасштабною системою термічної обробки твердих побутових відходів. Також, по 1 кг з кожної проби залишиться в ІФНТУНГ для проведення хімічного аналізу за показниками рН, вологості та вмісту органічного / неорганічного вуглецю та важких металів: Cu, Pb, Zn, Ni, Cd, Co, Cr, Mn, K тощо. 

- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/news/enymsw
 
 

4. Покращити екологічний стан і підвищити енергоефективність!

Після збору, сортування всіх відходів по категоріях та зважування було відібрано 5 зразків твердих відходів по 6 кг. По 5 кг з кожної проби відходів науковці університету, доценти Артур Воронич і Любомир Жовтуля транспортували в Байа-Маре для термічної обробки. Під час зустрічі учасники відвідали новостворену лабораторію для аналізу складу та енергетичних параметрів сміття, яке спалюється.

Так, в університеті-партнері, за допомогою лабораторного обладнання для термічної обробки відходів, будуть проаналізовані: температура горіння для кожного зразка відходів; відновна маса зразка відходів (різниця між масою вихідного зразка й отриманими твердими залишками після спалювання); емісійний склад кожного зразка; склад твердих залишків. Загалом, результати стануть основою для пропозицій щодо вивчення регіональної політики у сфері методів та технологій термічної обробки твердих побутових відходів з рекуперацією енергії.

- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/news/

Публікація у facebook

5. Відновлення енергії з ТПВ як фактор економічного розвитку та покращення екологічного стану

Представники проєктної робочої групи від ІФНТУНГ завідувач лабораторіями кафедри енергетичного менеджменту та технічної діагностики, доцент Любомир Жовтуля та доцент кафедри екології Теодозія Яцишин разом із головним інженером ГО «Полігон ТПВ» Петром Данилюком і заступником директора ГО «Полігон ТПВ» Василем Поповичем перебували із робочим візитом в Бая-Маре (Румунія) та Пряшеві (Словаччина).

В рамках поїздки відбулися дискусії на тему поводження з ТПВ з представниками організацій, які реалізують менеджмент ТПВ у країнах-партнерах проєкту, зокрема: S. C. DRUSAL C. A. (компанія, яка працює у сфері переробки та утилізації відходів в Бая-Маре, Румунія), SA «Calex» (підприємство з переробки відходів поліетилену, Румунія), SMID (Комплексна система поводження з відходами в Марамуреші, Румунія), FECUPRAL (приватне підприємство у сфері утилізації комунальних та промислових відходів, Словаччина) та Technické služby mesta Prešov a.s. Окрім того, для представників проєктних груп організовано відвідування виробничих об'єктів цих компаній.

- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/news/

Публікація у facebook

6. Про комплексний підхід в системі поводження з відходами в Словаччині та Румунії

Доцент кафедри екології Теодозія Яцишин поділилась набутим досвідом із робочої поїздки та відмітила комплексний підхід в системі поводження з відходами як в Румінії, так і в Словаччині«Тут кожна ланка системи, починаючи від користувача, бере активну участь в цьому процесі. Підхід до поводження з ТПВ у цих країнах та, навіть, містах значно відрізняється як на законодавчому рівні, так і в управлінні на місцях, що залежить від розвитку промисловості, державної підтримки та свідомості місцевих жителів. Добре розвинена система роздільного сміттєзбирання дозволяє одержувати якісний ресурс для подальшого використання та зменшує об’єми накопичення відходів на полігоні. Свідоме відношення населення та добре налагоджені процеси муніципальних служб створюють основу для одержання широкого спектру ресурсів з ТПВ».

 

7. Міжнародний семінар щодо можливостей відновлення енергії з твердих побутових відходів

24 липня на базі ІФНТУНГ відбувся міжнародний семінар щодо можливостей відновлення енергії з твердих побутових відходів (ТПВ) за допомогою технологій термічної обробки. Тверді побутові відходи, які утворюються у великій кількості і не знаходять застосування, забруднюють навколишнє середовище і цим становлять серйозну екологічну проблему, наслідки якої помічає сьогодні кожен. Науковці це добре розуміють і бачать вирішення ситуації: сміття - це ресурс, який можна перетворити на джерело енергії. Саме на відновлення енергії з ТПВ за допомогою технологій теплового перетворення спрямована діяльність провідних закладів вищої освіти транскордонного регіону в рамках міжнародного проєкту «Відновлення енергії з твердих побутових відходів з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні (EnyMSW)», у якому беруть участь науковці ІФНТУНГ, Технічного університету Клуж-Напоки, Північний університетський Центр Бая-Маре (Румунія), Технічного університету Кошице (Словаччина). 
У семінарі взяли участь: представники університетів-партнерів проєкту, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської міської ради, КП "Полігон ТПВ", екологоги та інші.

В рамках заходу відбулись: круглий стіл щодо сучасносних технологій теплового перетворення енергії з ТПВ; презентація результатів досліджень потенціалу відновлення енергії з твердих відходів у транскордонному регіоні; презентація лабораторії проєкту EnyMSW в ІФНТУНГ; презентація системи сортування та біогазової установки на полігоні в с. Ри
бне.
 

8.  Першу в регіоні лабораторію дослідження енергетичного потенціалу ТПВ презентували в ІФНТУНГ

Проблема накопичення твердих побутових відходів (ТПВ) і їх нераціональне використання актуальна в усіх містах нашої держави та потребує якнайшвидшого вирішення. Адже її ціна вимірюється не тільки фінансовими ресурсами, а й екологічним станом і здоров’ям людей. Енергетичний потенціал ТПВ вивчають в ІФНТУНГ. Нещодавно тут презентували лабораторію визначення питомої теплоти згоряння ТПВ, яку обладнано в рамках проєкту EnyMSW.  До слова, це перша на території Західної України лабораторія, в якій будуть визначати енергетичний потенціал ТПВ. ЇЇ вартість близько 40 тис. євро. За результатами досліджень, які будуть проводитись в ній, буде сформовано низку пропозицій для місцевих органів влади. Такі дослідження необхідні для того, аби оцінити економічну доцільність й інвестиційну привабливість побудови чи сортувальних ліній, чи сміттєспалювальних заводів, чи біогазових установок, адже інвестор має зрозуміти чи вигідно йому вкладати кошти. Без таких вимірювань ніхто не зможе сказати точно скільки насправді енергії міститься в смітті, яке стало такою великою проблемою для нашої держави. Іншими словами, наші дослідження в рамках цього проєкту  – це науково обґрунтована основа, на якій будуть базуватись подальші дії з підвищення енергоефективності в регіоні.

- Детальніше про подію:  https://cutt.ly/9f5XdeD

 

   

  9. Лабораторія визначення питомої теплоти згоряння ТПВ 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10. Які перші результати дослідження науковців у рамках проєкту EnyMSW у сюжетах ЗМІ:

 

 

11. Чи допоможе проєкт EnyMSW вирішити проблеми з накопиченням сміття на Прикарпатті?

Про це розповідає менеджер проєкту, директор Центру міжнародного співробітництва ІФНТУНГ Артур Воронич та доцентка кафедри екології Теодозія Яцишин.

 

12. Науковці ІФНТУНГ поділились досвідом реалізації проєкту EnyMSW

Науковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, експерти проєкту «Відновлення енергії з твердих побутових відходів (ТПВ) з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні (EnyMSW)» – проректор Максим Карпаш, доц. кафедри екології Теодозія Яцишин, директор Центру міжнародного співробітництва Артур Воронич поділились досвідом міжнародної співпраці в напрямі дослідження енергетичного потенціалу ТПВ (в рамках проєкту EnyMSW) на Національному форумі «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», що проходив 8-10 жовтня в Івано-Франківську.

- Детальніше про подіюhttps://cutt.ly/0gpEiGX

Публікація у facebook

 

13. Енергетичний потенціал ТПВ в Івано-Франківській області: презентація результатів
Утворення у великій кількості твердих побутових відходів (ТПВ) та нераціональне використання – це серйозна екологічна проблема, яка, на жаль, на сьогодні має місце і в Івано-Франківської області. Так, на території Івано-Франківська щорічно утворюється близько 390 тис. м³ або 100 тис. т ТПВ, що в середньому складає 1,6 м³ на одного мешканця на рік і спостерігається тенденція до зростання кількості ТПВ. А недосконала система поводження з ними зумовлює постійне накопичення та захоронення на полігонах, які, відповідно, є переповненими та зумовлюють складну екологічну ситуацію на прилеглих територіях (за період з 1992 по 2020 рр. на полігоні в с. Рибне накопичено близько 10,7 млн. м³ ТПВ, що складає близько 2,33 млн. т). Вирішення цієї проблеми – це складний багатоступеневий процес, починаючи від виробників різноманітної продукції та створення ними передумов для запобігання утворенню відходів до усвідомлення населення важливості скорочення потоків відходів, а також розгляд уже утворених ТПВ як ресурсу. Зважаючи на таку ситуацію, вивчення ресурсного потенціалу ТПВ і шляхів його реалізації є надзвичайно актуальним питанням сьогодення, над яким протягом року працювали науковці ІФНТУНГ в рамках міжнародного транскордонного проєкту «Відновлення енергії з твердих побутових відходів з використанням технологій теплового перетворення в транскордонному регіоні (EnyMSW)».

- Детальніше про подіюhttp://nung.edu.ua/node/6476

Публікація у facebook

 

 

Українська