Про кафедру

Додаткова інформація: 

Кафедра геодезії та землеустрою утворена в 2018 р. шляхом об’єднання кафедр інженерної геодезії та кафедри землевпорядкування та кадастру.

Кафедра інженерної геодезії утворена у травні 1975 р. в зв’язку з відкриттям набору на спеціальність 7.070901-інженерна прикладна геодезія. За час свого існування кафедра змінювала свою назву на кафедру прикладної геодезії (1982-1995), а з 1996 року вона знову називається кафедрою інженерної геодезії.

Рішення про створення кафедри  й випуск спеціалістів саме в ІФНТУНГ було прийняте МВО УРСР, виходячи з того, що в ІФТУНГ на той час уже сформувався  досвідчений професорсько-викладацький колектив, якому по силах було виконання цього відповідального завдання. Створення  колективу в Івано-Франківську започаткував на той час ст..викладач Петро Васильович Павлів, який переїхав в Івано-Франківськ  з Львівського політехнічного інституту в далекому 1963 році. Саме в Івано-Франківську Петро Васильович почав працювати над проблемами високоточного геометричного нівелювання, і далі  успішно захистив кандидатську дисертацію, захистив докторську дисертацію, одержав звання професора. Закінчив свій творчий шлях д.т.н.,проф.. Павлів П.В. відомим українським ученим, завідувачем кафедри геодезії Українського державного лісотехнічного університету в м.Львові.

 Першим помічником П.В.Павліва в 1963 р. став досвідчений виробничник Р.Г.Пилип’юк, який працював у системі ГУГК при РМ СРСР, і який саме тоді повернувся із КНДР. Працюючи на кафедрі Р.Г.Пилип’юк успішно захистив кандидатську дисертацію, присвячену актуальним проблемам просторової геодезії. Нині  к.т.н., доцент  Р.Г.Пилип’юк-   шановний  професор кафедри.

У тому ж році на кафедрі почав працювати на посаді асистента В.О.Черняк –досвідчений інженер-геодезист. В 1967 році для роботи на кафедрі, після закінчення аспірантури в НУ “Львівська політехніка”, була направлена на посаду  асистента Н.Г.Федоришин. За багаторічну, сумлінну працю нагороджена медаллю ”Ветеран праці”

Помітний слід в історії кафедри залишив і молодий тоді інженер аерофотогеодезист В.М.Мельник, нині відомий вчений, д.т.н.,проф., декан географічного факультету Волинського держуніверситету. Саме  тут в Івано-Франківську в 60-тих роках В.М.Мельник почав займатись фотограмметричними проблемами  електронної мікроскопії, рішення яких і принесли йому визнання в науковому світі.

В 1969 р. на кафедрі почали працювати на посаді доцентів к.т.н. Л.М.Маркович та доц.. І.Г.Маймусов., на посаді асистента К.О.Бурак. Досвідчений виробничник к.т.н., доц.. Маркович Л.М. започаткував на кафедрі напрямок досліджень з вивчення техногенного впливу  на оточуюче середовище геодезичними методами. Ці фахівці, І.Г.Маймусов на той час спеціаліст із майже 40 річним стажем викладацької роботи у ВУЗі, сприяли значному підвищенню методичного рівня викладання геодезичних дисциплін.

З 1975 р. до 1989 р. кафедру незмінно очолював д.г-м.наук.,проф..Сайдаковський Л.Я. Саме під його керівництвом було започатковано випуск інженерів-геодезистів в ІФНТУНГ. Л.Я.Сайдаковський доклав чимало зусиль для становлення кафедри, підбору та навчання кадрів, організації навчально-методичної й особливо наукової роботи. Саме він, у період з 1976 по 1980 рік запросив для роботи на кафедрі, тоді ще аспіранта Л.М.Перовича, молодих кандидатів наук Р.М.Рудого, М.П.Лісевича, Я.С.Кравця, Г.Т.Василенка, Ю.Ф.Ткаченка . Прихід цих спеціалістів, а особливо їх творча робота перетворила кафедру у відомий не тільки в Україні потужний геодезичний центр.

У ці ж роки на кафедрі почали працювати асистенти М.М.Дутчин, О.В.Турко, Н.В.Продан, В.М.Марків, Г.Г.Мельниченко- нині доцент кафедри.

З 1989 по 1993 рік кафедру очолив досвідчений педагог, к.т.н., доц.. Пилипю’к Р.Г.  Р.Г.Пилип’юк з 1967 по 1976 рік працював заст.. декана, а  1985 -90 роки деканом геологорозвідувального факультету. Саме за його керівництва  в 1990 р. на кафедрі , однією з перших серед технічних ВУЗів України, було розпочато підготовку інженерів  -геодезистів за спеціалізацією „Землевпорядкування”. За багаторічну й сумлінну працю нагороджений почесною грамотою ГУГК при КМС України, почесним званням „Відмінник освіти України”, медалями „За доблесну працю”, «Ветеран праці”, орденом дружби КНР, знаком «Почесний геодезист України”.

З 1993 по 1994 рік кафедру очолював д.т.н,проф..Л.М.Перович. Саме працюючи з 1976 р. на кафедрі Л.М.Перович успішно закінчив і захистив, започатковану в аспірантурі НУ “Львівська політехніка”, кандидатську дисертацію, присвячену проблемам просторової тріангуляції. Л.М.Перович успішно розвинув на кафедрі напрямок досліджень, направлений на вирішення геодезичними методами актуальних проблем підвищення безпеки роботи компресорних станцій  магістральних газопроводів. За матеріалами цієї роботи захистив в 1992 р. докторську дисертацію. Саме за цією ж тематикою, в тому ж 1992 р., підготував і захистив першу, серед випускників кафедри  кандидатську дисертацію Е.Ю.Ільків, нині доцент кафедри. Саме в той час, коли Л.М.Перович очолював кафедру, було отримано першу ліцензію на підготовку бакалаврів, спеціалістів і магістрів за спеціальністю 7.07092”Інженерна геодезія”. Д. т. н, проф.. Л.М.Перович у даний час відомий учений геодезист, член міжнародних геодезичних організацій, завідувач кафедрою НУ”Львівська політехніка”, нагороджений знаком „ Почесний геодезист України”.

З 1994 по 2000 р. кафедру очолював к.т.н., доц.. Лісевич М.П.  М.П.Лісевич почав наукову та педагогічну роботу в 1971 р.  Працював над вирішенням питань фізичних редукцій радіовіддалемірних вимірів у геодезії. Успішно захистив із цієї проблеми кандидатську дисертацію. М.П.Лісевич багато уваги приділяв впровадженню в учбовий процес новітніх методів навчання, удосконаленню учбово-методичного забезпечення кафедри. Нагороджений знаком „ Почесний геодезист України”.

В 2000-2005 рр.. завідувачем кафедри інженерної геодезії був також один з відомих вчених фотограмметристів України, д. т. н. , проф. Рудий Р.М. З 2000 р. Р.М.Рудий був також і деканом інженерно-екологічного факультету, який, і створився під його керівництвом. Р.М.Рудий розвинув на кафедрі науковий напрямок із досліджень рельєфу земної поверхні. Під його науковим керівництвом успішно захистили кандидатські дисертації випускниці кафедри нині к.т.н. доценти О.Я.Кравець та Гера О.В.,  Р.М.Рудий автор посібника ”Прикладна фотограмметрія “, трьох авторських свідоцтв . Нагороджений почесним знаком „Почесний геодезист України”.

З 2005 р. завідувач кафедри нині д.т.н., професор. К.О. Бурак. К.О. Бурак почав працювати на кафедрі з 1968 р. за направленням, після закінчення НУ ”Львівська політехніка”. Поступово пройшов усі щаблі викладацької роботи. Темою кандидатської дисертації К.О. Бурака  були проблеми геодезичного контролю напружено-деформованого стану магістральних газопроводів на ділянках зсувів, яку він успішно захистив  в 1982 р. в ЦНІІГАІК м. Москва  Нині К.О.Бурак займається проблемами геодезичного контролю експлуатаційної надійності АЕС України. За вагомий вклад у розвиток атомної енергетики України в 2005 р. нагороджений почесною грамотою міністра палива й енергетики України, нагороджений знаком “Почесний  геодезист України”. В 2009р у спеціалізованій вченій раді НУ “Львівська політехніка ” захистив докторську дисертацію. Автор  119 наукових праць.

К.О.Бурак нагороджений відзнакою “Почесний геодезист України”. За результатами впровадження своїх наукових здобутків в виробництво в 2004р нагороджений Почесною грамотою міністра палива та енергетики України за вагомий вклад в розвиток та функціонування  атомної енергетики. В 2009 р. за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток наукової сфери нагороджений  Почесною грамотою  міністра освіти і науки України. В 2015 р. нагороджений медаллю імені проф.. А.Л.Островського.

Найбільшою гордістю кафедри є її випускники, серед них  д.т.н., проф.. І.С. Гладких, який очолює кафедру морської геодезії в Одеській державній морській академії, к.т.н., доценти   Е.Ю.Ільків, О.Я.Кравець,  Пилипюк Р.Р., Олеськів Р.Є.

Багато наших випускників очолювали і очолюють великі виробничі колективи . Так  Слободян М.М. - головний маркшейдер ВАТ „Укрнафта” , Маслянко В.Я. – головний маркшейдер ТОВ “Лукойл Зап. Сибирь”, Я.І.Салдач – головний інженер ЗАТ “Нафтогазбуд” м. Київ, Скулеба М.В. – головний інженер ЗАТ “Укрзахіднафтогазбуд”, М.Д.Семанишин – начальник управління ЗР Івано-Франківського міськвиконкому. Цей список можна продовжити.

Можна вважати, що кафедра має свій філіал у м.Чікаго (США). Наші випускники  А.К. Масловськии, В.П.Малов, брати Мордарські Р. і А., створили там геодезичну фірму і успішно працюють.

Наші випускники Васинда А.В., М.Р.Рудий  також успішно працюють у Канаді, Джичка Р.М.- нині ведучий спеціаліст ЗАТ “Укргазпроек” працював інженером-геодезистом на будівництві трубопроводів у Греції, Чорногорії, Лівії, Алжирі, Судані. Цей список також можна продовжити.

В 1992 році в Івано-Франківську було створене державне підприємство „Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру”. На всіх етапах становлення й розвитку підприємство тісно співпрацювало з кафедрою і є по суті було виробничою лабораторією. Тут студенти проходили практичні та лабораторні заняття, під керівництвом досвідчених фахівців проходили виробничу переддипломну практику, захищали реальні дипломні проекти. Беззмінний директор підприємства, один із найбільш авторитетних геодезистів України  Б.Ф.Малюга працював доцентом кафедри інженерної геодезії. Кістяк керівних, інженерно-технічних кадрів цього підприємства завжди складали наші випускники. Це Соколов Ігор Олегович – заступник директора по виробництву та охороні праці, керівники відділів Кучірко В.С., Шеремета Р.Г., Пінькевич І.Ю., Тріщу В.В., Овчарук Л.В.,  провідні інженери-геодезисти Тріщук  І.В., останній директор цього підприємства Керкер В.Б.

Кафедра завжди буде пам’ятати свого випускника , старосту групи, ведучого спеціаліста тресту Укргеофізика  Д.В.Шпака, який трагічно загинув під час службового відрядження в О А Еміратах. 

Багато наших випускників  є власниками й співвласниками приватних фірм, які надають геодезичні послуги. Так відомими не тільки на Прикарпатті геодезичними фірмами „Юта”, “Екселент” успішно керують наші випускники  Керкер В.Б., Когутяки С. і І., брати П’ятничко І. і І., О. Медведик  і багато інших.

У зв’язку з проведенням земельної реформи в Україні виникла потреба у фахівцях землевпорядного профілю, а саме в бакалаврах професійного спрямування «Землевпорядкування та кадастр» та спеціалістах спеціальності «Землевпорядкування та кадастр». В Івано-Франківській області, яка одна з перших розпочала земельну реформу, ця потреба виявилася найгострішою, тому Державний комітет по земельних ресурсах запропонував ректору ІФНТУНГ (лист №2221-11/1318 від 02.06.1997, підписаний першим заступником голови Держкомзему Третяком А.М.) подати інформацію про можливість підготовки фахівців спеціальності «Землевпорядкування та кадастр». Ректор університету проф. Крижанівський Є.І. у відповіді до Держкомзему (лист №45-27-24/35 від 28.07.1997) повідомив, що в університеті є необхідна матеріально-технічна база, навчально-методичне забезпечення і висококваліфікований професорсько-викладацький склад.

У липні 2000 року рішенням ДАК №28 в університеті ліцензована підготовка бакалаврів професійного спрямування 6.070900 «Землевпорядкування та кадастр» та спеціалістів спеціальності 7.070904 «Землевпорядкування та кадастр» (поновлена ліцензія №395466 від 05.05.2008р., дійсна до 01.07.2016р.).

31 жовтня 2006 року рішенням ДАК №63 акредитована підготовка в ІФНТУНГ бакалаврів напрямку 6.070900 «Геодезія, картографія та землевпорядкування» та спеціалістів спеціальності «Землевпорядкування та кадастр» терміном дії до 01.07.2016р.

З 2010 року розпочата підготовка магістрів із землеустрою та кадастру, а з 2014 року – зі спеціальності «Оцінка землі та нерухомого майна».

Станом на 2018 рік кафедра землевпорядкування та кадастру входить в склад інженерно-екологічного інституту і здійснює підготовку фахівців за спеціальністю 193 "Геодезія та землеустрій", спеціалізаціями “Землеустрій та кадастр” та "Оцінка землі та нерухомого майна" з узагальненим об'єктом діяльності: територіальне формування, оцінка, реєстрація об'єктів нерухомості та прав на них, їх облік, планування землекористування та управління в галузі використання земельних ресурсів, включаючи проведення науково-дослідних робіт.

 

Українська